GL:Kalaallit Nunaat/Entwürfe: Unterschied zwischen den Versionen
Aus kommunalflaggen.eu
(→Atagagdliutit / Grønlandsposten) |
(→Atagagdliutit / Grønlandsposten) |
||
| Zeile 11: | Zeile 11: | ||
|- | |- | ||
| − | | [https://timarit.is/page/3793356 A/G] || 1974 || 20 || 05-23 || 1 || || ''Dannebrog sejrede i kampen om eget flag'' || ''dannebrogivta ajugaoĸissumik ĸinigauneranik'' || Dannebrog won the battle for own flag || Dannebrog gewann den Kampf um eine eigene Flagge || [[Datei:GL_des-dannebrog02.png|frameless|x100px]] [[Datei:GL_des-ag12.png|frameless| | + | | [https://timarit.is/page/3793356 A/G] || 1974 || 20 || 05-23 || 1 || || ''Dannebrog sejrede i kampen om eget flag'' || ''dannebrogivta ajugaoĸissumik ĸinigauneranik'' || Dannebrog won the battle for own flag || Dannebrog gewann den Kampf um eine eigene Flagge || [[Datei:GL_des-dannebrog02.png|frameless|x100px]] [[Datei:GL_des-ag12.png|frameless|x90px]] [[Datei:GL_des-ag13.png|frameless|x50px]] || |
|- | |- | ||
| Zeile 17: | Zeile 17: | ||
|- | |- | ||
| − | | [https://timarit.is/page/3795465 A/G] || 1976 || 2 || 01-08 || 1 || || ''Sparetider'' || ''sipârneĸ'' || Saving times || Sparzeiten || [[Datei:GL_des-dannebrog03.png|frameless| | + | | [https://timarit.is/page/3795465 A/G] || 1976 || 2 || 01-08 || 1 || || ''Sparetider'' || ''sipârneĸ'' || Saving times || Sparzeiten || [[Datei:GL_des-dannebrog03.png|frameless|x134px]] || |
|- | |- | ||
| Zeile 32: | Zeile 32: | ||
|- | |- | ||
| − | | [https://timarit.is/page/3802878 A/G] || 1980 || 26 || || 26 || || ''Disse fire plakater er fremstillet i anledning af Aussivik 1980. Alle plakaterne er til salg, og de kan købes for 15 kr. stykket.'' || ''plakatit táuko sisamat 1980-ime aussiveĸarnigssaĸ píssutigalugo suliarineĸarsimáput. tamarmik tuniniagagssáuput atauserdlo 15 krúneĸardlune.'' || ''These four posters have been made in connection with Aussivik 1980. They are all for sale and can be bought for 15 kroner each.'' || ''Diese vier Plakate wurden im Zusammenhang mit dem Aussivik 1980 hergestellt. Es gibt sie alle zu kaufen, für 15 Kronen das Stück.'' || [[Datei:GL_des-ag45.png|frameless| | + | | [https://timarit.is/page/3802878 A/G] || 1980 || 26 || || 26 || || ''Disse fire plakater er fremstillet i anledning af Aussivik 1980. Alle plakaterne er til salg, og de kan købes for 15 kr. stykket.'' || ''plakatit táuko sisamat 1980-ime aussiveĸarnigssaĸ píssutigalugo suliarineĸarsimáput. tamarmik tuniniagagssáuput atauserdlo 15 krúneĸardlune.'' || ''These four posters have been made in connection with Aussivik 1980. They are all for sale and can be bought for 15 kroner each.'' || ''Diese vier Plakate wurden im Zusammenhang mit dem Aussivik 1980 hergestellt. Es gibt sie alle zu kaufen, für 15 Kronen das Stück.'' || [[Datei:GL_des-ag45.png|frameless|x137px]] || |
|} | |} | ||
Version vom 12. Januar 2025, 09:53 Uhr
Atagagdliutit / Grønlandsposten
| Link | Jahr | Nr. | Datum | S. | Autor | Titel (DA) | Titel (KL) | Titel (EN) | Titel (DE) | orig. Graf. | Graf. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A/G | 1973 | 29 | 12-20 | 2 | Møller, A. & Aidt, L. & Hammeken, E. & Rosing, P.F. & Lynge, F. | Hvad med et flag? | erfalassorput | How about a flag? | Wie wäre es mit einer Flagge? | |
|
| A/G | 1974 | 9 | 02-28 | 1 | Læserne stemmer om grønlands flag | erfalassoĸ - suna kussanarneruva? | Readers vote for Greenlands'flag | Leser stimmen über Grönlands Flagge ab | |
||
| A/G | 1974 | 20 | 05-23 | 1 | Dannebrog sejrede i kampen om eget flag | dannebrogivta ajugaoĸissumik ĸinigauneranik | Dannebrog won the battle for own flag | Dannebrog gewann den Kampf um eine eigene Flagge | |
||
| A/G | 1974 | 20 | 05-23 | 3 | H. | Dannebrog vandt - men ret knebent | Dannebrog ajugaorĸarpoĸ | Dannebrog won - but quite narrowly | Dannebrog siegte - allerdings recht knapp | |
|
| A/G | 1976 | 2 | 01-08 | 1 | Sparetider | sipârneĸ | Saving times | Sparzeiten | |
||
| A/G | 1978 | 25 | 06-29 | 28 | Lynge, Jonas | - | erfalassoĸ | Flag | Flagge | |
|
| A/G | 1978 | 36 | 09-14 | 35 | Endnu et forslag om flag | erfallassugssamik sujúnersût | Another proposal for a flag | Ein weiterer Vorschlag für eine Flagge | |
||
| A/G | 1978 | 44 | 11-09 | 22 | Nye flagforslag | erfalassumut sujúnersûtit nutât | New flag suggestions | Neue Flaggenvorschläge | |
||
| A/G | 1978 | 47 | 11-30 | 24 | Jûlut | Korsbanner eller et utraditionelt flag? | erfalassoĸ sáningassortalik imalunît avdlatut ítoĸ? | Crossflag or unconventional flag? | Kreuzflagge oder unkonventionelle Flagge? | |
|
| A/G | 1980 | 26 | 26 | Disse fire plakater er fremstillet i anledning af Aussivik 1980. Alle plakaterne er til salg, og de kan købes for 15 kr. stykket. | plakatit táuko sisamat 1980-ime aussiveĸarnigssaĸ píssutigalugo suliarineĸarsimáput. tamarmik tuniniagagssáuput atauserdlo 15 krúneĸardlune. | These four posters have been made in connection with Aussivik 1980. They are all for sale and can be bought for 15 kroner each. | Diese vier Plakate wurden im Zusammenhang mit dem Aussivik 1980 hergestellt. Es gibt sie alle zu kaufen, für 15 Kronen das Stück. | |
Entwürfe sonst
| Link | Titel | orig. Graf. | Graf. |
|---|---|---|---|
| dr.dk | Grønlands flagdag: Den opgående polarsol vandt over det grønne korsflag | |
|
| antonpihl.wordpress.com | Greenlandic Alternatives | |
|
| facebook.com/IlulissaniKatersugaasivik | Ilulissat Museum: exhibition about the Greenlandic flag | |
Quellen und Links
- Greenland - Flag Proposals auf FOTW
- Greenland - More Flag Proposals auf FOTW
- Ilulissat Museum: exhibition about the Greenlandic flag auf facebook.com/IlulissaniKatersugaasivik
- Greenlandic Alternatives auf antonpihl.wordpress.com
- The Flag That Could Have Been Greenland’s auf antonpihl.wordpress.com
- Grønlands flagdag: Den opgående polarsol vandt over det grønne korsflag auf dr.dk